50 نکته طلایی آموزش سئو

50 نکته طلایی در سئو سایت

50 نکته طلایی آموزش سئو

در این مقاله قصد داریم نکات مهم و کاربردی سئو را برای شما مطرح کنیم.

هر نکته ای که در زیر می بینید شاید بتوان برای آن یک مقاله ی چند هزار کلمه ای نوشت اما ما همه را یکجا برای شما مطرح کردیم تا پاسخ بسیاری از سوالات شما را داده باشیم.

این مقالات حاصل تجربه ی شخصی می باشد که در این سال ها چه بصورت تجربی و کار با سایت و چه به صورت مطالعه ی سایت های گوناگون بدست آمده است.

از شما خواهش مندیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و از این نکات طلایی استفاده کنید.

کلمه ی کلیدی

1.    برای تولید محتوا در یک صفحه این را بدانید که هر صفحه مخصوص برای یک کلمه کلیدی می باشد. و از همه مهم تر اینکه در یک صفحه به جای اینکه به دفعات زیاد از کلمه کلیدی استفاده کنید تا از طرف گوگل جریمه شوید از کلمات مرتبط و هم معنی با آن کلمه کلیدی مورد نظر استفاده کنید.

2.    یکی از بهترین منابع برای پیدا کردن کلمات کلیدی لیست lsi یا همان پیشنهاداتی که گوگل در انتهای صفحات می دهد می باشد.

3.     برای انتخاب کلمات کلیدی به تک کلمه مثل موبایل اکتفا نکنید چون رتبه گرفتن در این کلمات بسیار سخت می باشد به جای آن روی چند کلمه مثل (خرید گوشی موبایل سامسونگ (s8 وقت بگذارید.

4.     عنوانی بنویسید که مخاطب فکر کند فقط برای او نوشتید. به طور مثال به جای فروش استثنایی بنویسید (فروش استثنایی برای خانم های 20 تا 30 سال)

5.    داشتن وبلاگ یکی از نکات مهم می باشد. چون با این کار به گوگل نشان می دهید که سایت دارای بروزرسانی است.

6.    عکس های موجود در سایت تان را بروز رسانی کنید و با ابزارهای موجود حجم عکس را کاهش دهید تا سرعت لود سایت تان بالا برود.

7.  همچنین متن جایگزین در تصاویر را حتما بنویسید و با کلمات کلیدی این کار را کنید. چون در سئو ورد پرس سایت موثر است.

8.  به خوانایی مطالب از نظر کاربر دقت کنید، نکته ی مهمی که شاید خیلی ها رعایت نکنند چون باعث ماندگاری بیشتر کاربر می شود. مثل فاصله انداختن بین متن ها، استفاده از تصاویر درست، فیلم، صدا و …

9.     برای بالا بردن مدت زمان حضور کاربر می توانید محتوا را به گونه ای بگذارید تا به صورت یک دستور العمل باشد. استفاده از فیلم و صوت در این راه می تواند شما را کمک کند.

کامنت گذاشتن در سایت

10.  گذاشتن کامنت باعث بروزرسانی صفحه می شود پس کاربران را دعوت به گذاشتن نظر کنید و بلافاصله به نظرات شان پاسخ دهید.

11.  تحت هیچ شرایطی آدرس های سایت تان را عوض نکنید تا زمانی که مجبور نشدید این کار را نکنید.

12.  این را بدانید که بروزرسانی محتوای قدیمی از تولید محتوای جدید بی کیفیت خیلی مهم تر می باشد. به جای اینکه چند مطلب با عنوان های شبیه به هم ایجاد کنیم بهتر است مطلب را بروز رسانی کنید چون درسئو تاثیر خوبی دارد.

سئو کلاه سفید

13.  شاید عبارت سئو کلاه سفید را شنیده باشید، یعنی کاری انجام دهیم که از نظر گوگل جریمه نشویم. 

·        محتوا کپی نباشد

·        برای کاربر بنویسیم نه برای گوگل یعنی کاربر پسند باشد

·        طراحی ظاهر سایت به گونه ای باشد که کاربر به چیزی که می خواهد که زود برسد و گمراه نشود

·        تبادل لینک کم و با سایت های مرتبط

·        و…       

14.  در آدرس سایت سعی کنید از کلمات انگلیسی استفاده کنید که تاثیر بیشتری در سئو دارد. و اگر هم از کلمات فارسی استفاده کردید بیش از 3 تا 5 کلمه نباشد چون امکان دارد این آدرس از طرف یک کاربر در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود و ظاهر بدی می گیرد.

15.  به هیچ وجه از کلمات فینگیلیش در آدرس سایت استفاده نکنید چون از نظر گوگل اصلا جالب نیست.

16.  شاید شما می خواهید برای یک کلمه کلیدی مطلب بنویسید و گوگل 10 پیشنهاد به شما میدهد و شما شاید نتوانید 10 مطلب بگذارید به جای این کار برای کلمه مهم تر در عنوان استفاده کنید و بقیه کلمات را در متن مقاله، منوها و … قرار دهید.

17.  در استفاده از تگ های h1-6 دقت کنید.هر مقاله فقط یک تگ h1 دارد و در یک مقاله 700-1000 کلمه ای 2 بار از تگ h2  استفاده کنید. یک بار در شروع و یک بار در انتهای مطلب و بقیه تگ ها  بر حسب نیاز استفاده کنید. 

تفاوت برچسب و دسته بندی

18.  برچسب ها باید کوتاه باشد حداکثر ۳ کلمه. برچسب ها کم باشد زیاد بودن برچسب ها موجب گمراه شدن ربات های گوگل می شود 

19.   اسم دسته بندی ها را در برچسب نیاوریم چون دسته بندی خود به تنهایی یک صفحه ایجاد می کند پس با زدن برچسب به همان اسم صفحه تکراری ساخته می‌شود و در سئو سایت تاثیر منفی دارد.

20.   شاید صفحاتی ایجاد کنیم که مفهوم یکسان به مخاطب بدهد مثلاً مطلب بنویسیم  درباره رستوران حاج محسن و برچسب هم بزنیم رستوران حاج محسن، در اینجا گوگل دو صفحه می‌بیند که موضوع مشابه دارند درواقع گوگل نمی‌داند کدام بهتر است و رتبه هر دو بد می شود.

21.  سعی کنیم دسته ها بیشتر از۵ تا نباشد تا کاربر گمراه نشود و بقیه را با برچسب مشخص کنید به طور مثال دسته بندی سئو داریم و بهتر است برچسب آموزش سئو بسازیم تا در این قسمت قرار گیرد.

غلط املایی در سئو

22.   غلط املایی در برچسب: شاید کسی به جای بلیط هواپیما بلیت هواپیما جستجو کند و بهتر است یک برچسب بلیت بسازید تا از این بازار هم استفاده کنید.

23.   به روز رسانی محتوا برای گوگل خیلی مهم می باشد مثلا ماهی یک بار یک پاراگراف یا یک عکس اضافه کنید و این کار را برای طولانی مدت انجام دبهیم و نتایج خوبی بگیریم.

24.    نیچ مارکتینگ در سئو: روی کلمات کلیدی که رقابت در آن ها کم است کار کنیم و سئو کنیم و بعد لینک سازی داخلی انجام دهیم به کلماتی که رقابت در آن حوزه زیاد است تا باعث پیشرفت آن شوند.

25.  الگوریتم های گوگل: احتیاج نیز همه را یاد بگیریم ما باید کاری کنیم تجربه کاربری مهمترین دغدغه و کار ما باشد. 

سئو کلاه سیاه

26.   سئو کلاه سیاه: یعنی با اجرای کارهایی قوانین سئو را دور بزنیم و رتبه سایت را بالا ببریم به احتمال زیاد گوگل می فهمد.

27.   کارهایی مثل: تکرار زیاد کلمات کلیدی در محتوا،  کلمات زیادی را در بهینه سازی تصویر وارد کنیم،  لینک سازی بیش از حد در محتوای داخلی،  کپی کردن متن حتی با تغییر و جابجایی ساختار،  عنوان های دروغین و جذاب تا مخاطب را وارد سایت کنیم و…

 

28.  سئو تکنیکال: یعنی رعایت استانداردهای سئو در طراحی سایت و کدنویسی،  این کار تا حدودی نیاز به دانش برنامه نویسی دارد.

29.   در نوشتن محتوا الکی حاشیه نرویم تا طول محتوا زیاد شود باید به فکر رضایت کاربر باشیم در واقع در یک مقاله باید از دیدگاه کاربر سوال بپرسیم و بعد شروع کنیم به پاسخ دادن به  آن نیاز کاربر.

30.        حتماً در انتشار مطلب نظم خاصی داشته باشیم مثلا در روز و ساعت دقیق، چون گوگل به نظم اهمیت می‌دهد و به سایت منظم رتبه بهتری می دهد. به طور مثال هر شنبه یک مطلب در سایت بگذاریم.

31.         برای گذاشتن ویدیو در محتوا بعد از یک یا دو پاراگراف ویدئو را قرار دهیم ویدئو در اوایل باشد بهتر است چون بیشتر دیده می شود ۱۵ ثانیه اول ویدیو خیلی مهم است چون بیشترین اثر گذاری را دارد.

32.   شاید در خیلی از سایت ها دیده باشید که برای لینک مینویسند در اینجا کلیک کنید اگر از کلمات هدف و کلیدی به جای اینجا استفاده کنیم در نتایج گوگل و سئو موثر است حتی می توانیم از نام برند، ترکیب برند و کلمه کلیدی هم استفاده کنیم.

رپورتاژ آگهی

33.  در رپورتاژ آگهی نباید لینک را در تمام قسمتهای سایت مثل هدر، فوتر و سایدبار قرار دهیم چون گوگل متوجه خریداری شدن لینک ما می شود و ما را جریمه می‌کند.  لینک را باید در محتوا بگذاریم همچنین باید موضوع سایت مرتبط باشد و اهمیت داشته باشد.

 

34.  خرید رپورتاژ آگهی زمانی برای ما موثر است که حداقل در صفحه اول باشیم.  مهمترین مزیت رپورتاژ بر خرید بک لینک دائمی بودن آن است. برای هر رپورتاژ متن اختصاصی بنویسیم.  بیش از ۵  بک لینک در رپورتاژ قرار ندهیم.

35.   رپورتاژ را برای صفحات داخلی و کم رقابت سایت انجام دهیم.  از تصاویر و ویدیو هم استفاده کنیم.  به طور معمول محتوا بین ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ کلمه باشد. 

36.   می توانیم مقالات سایت های رقیب را بررسی کنیم و مقاله برتر از آن بنویسیم تا به مرجعی در این زمینه تبدیل شویم.

37.   در سئو اگر ۱۰۰ لینک از ۱۰۰ سایت مختلف بگیریم با ارزش تر از  1000 لینک از یک سایت است البته با رعایت نکات درس لینک سازی .

38.   یکی از دلایل این که خیلی از مقالات مورد توجه قرار می گیرد این است که اسم خاصی را بر روی عنوان آن می گذارند و همین امر باعث گرفتن بک لینک میشود.

 

39.   از کاربران به طور مستقیم درخواست کنیم که برای ما نظر بگذارند.  به آنها بگویم که نظرشان می‌تواند در بهبود کسب و کار ما موثر باشد. برای نظر دهی تخفیف ندهیم چون این کار باعث آسیب رساندن به کسب و کارمان می شود،  کاربران این کار را رایگان انجام میدهند.

نظرات کاربران

40.   نظر گذاشتن را برای کاربران آسان کنیم نه اینکه حتماً ثبت نام کنند بعد نظر بگذارند،  اگر زود پاسخ نظرات کاربران را بدهیم  آنها این کار را می پسندند.

41.   نظرات منفی کاربران:  بدون نظر منفی که نمی شود چون همیشه همه راضی نیستند و یک یا دو نفر اگر نظر منفی دادند موردی ندارد اگر همه نظر مثبت بدهند، کاربر بد گمان می‌شود و نظرات را باور نمی‌کند. و این را بدانید که هیچ کاربری هیچ وقت همه نظرات را نمی خواند، مخصوصاً اگر نظرات زیاد باشد.

42.   در واقع نظرات منفی باعث می شوند مشکلات را رفع کنید و بعد حل مشکل اگر مشتری بفهمد که مشکلش مهم بوده که حل شده بیشتر اعتماد می کند.

43.    اگر کسی وارد بحث نشد و نظری نگذاشت سوالی در مقاله مطرح کنید و در کامنت ها جواب دهید تا شروع شود، در این روش کامنت گذاری زیاده روی نکنید. می توانید از تکنیک من مخالفم استفاده کنید، می توانید شروع‌ کننده نظر مخالف باشید تا در ادامه کاربران وارد بحث شوند.

تحلیل سایت

44.   تحلیل صفحه اول گوگل:  کلمه کلیدی مورد نظر خود را سرچ کنید و صفحاتی که روی این کلمه تلاش کردند را بررسی کنید که چگونه پستی گذاشته اند به طور مثال لیست، جدول و…  حالا سعی کنید مقاله ای بهتر از این  سایت ها بنویسید.  به طور مثال اگر پستی با عنوان ۲۰ ابزار مهم سئو وجود دارد شما مقاله بنویسید با عنوان  150 ابزار برتر سئو  طوری که مقاله شما تبدیل به مقاله مرجع شود.

45.   اگر مقاله شما بهترین مقاله باشد و ظاهر زیبای نداشته باشد فایده ندارد باید مقاله را به گونه ای بنویسید که کاربر تا انتها آن را بخواند به طور مثال از جدول،  فیلم،  تصاویر درست استفاده کنید. هدف فقط پر کردن متن محتوا نیست. بین متن ها فاصله بگذارید تا خواناتر شود.

46.   شاید در سایت خود دو تا مطلب تقریباً مشابه داشته باشیم و بخواهیم اولی که جامع تر است رتبه بالاتری در گوگل بگیرد اما گوگل مطلب دوم را بالاتر برده، در اینجا در مطلب دوم ( ۱۵۰ کلمه اول مطلب باشد بهتر است) کلمه کلیدی را لینک می دهیم به مطلب مد نظر خودمان. 

پنالتی سایت  اسپم سایت

47.   تفاوت اسپم با پنالتی:  در اسپم صفحات، جایگاه شان نزول پیدا میکند مثلاً شاید صفحه ای و کلمه ای در جایگاه دوم نتایج گوگل باشد که با اسپم گوگل به جایگاه 6 میرسد، اما در پنالتی به کلی از نتایج گوگل حذف می شود، کل صفحات دیگر سایت هم امکان دارد ایندکس نشوند.

 

48.   نکاتی در مورد دامنه سایت:  اگر یک ساله باشد گوگل جدی نمی گیرد و می گوید کارش زیاد جدی نیست به طور مثال می توانیم پنج ساله بگیریم. اگر محلی با شد کمی روی سئو تاثیر دارد. دامنه حتماً ssl داشته باشد و نکات امنیتی را رعایت کرده باشد.

تایپ 20 انگشتی 

49.   تایپ ۲۰ انگشتی:  برای اینکه در تولید محتوا سرعتتان بالاتر رود و به جای اینکه تایپ کنید می‌توانید با ویس  گرفتن این کار را انجام دهید. برای این کار می‌توانید از مرورگر کروم استفاده کنید ابتدا وارد حساب جیمیل تان می‌شوید و از گوگل درایو(Drive.google.com) این کار را می توانید انجام دهید.

گزینه ای برای انتخاب زبان فارسی هم دارد. متنی را که آماده کردید مستقیم در وردپرس نبرید ابتدا به ورد و بعد در سایت وارد کنید تا بتوانید بهتر ویرایش کنید.

ثبت رایگان مکان در گوگل مپ

50.    ثبت محل کسب و کارتان در گوگل:این کار مخصوص کسب و کارهای فیزیکی می باشد شما می توانید محل کسب و کار فیزیکی تان را در گوگل ثبت کنید و افراد با استفاده از سرچ گوگل شما را پیدا کند همین کار ساده در افزایش مشتری و سئو سایت شما بسیار موثر است

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استاد اجازه

وارد حساب کاربری خود شوید